ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
АктуалноНовиниРазследване

Общината за „Христо Ботев“ 51: Сградите не са защитени като недвижими културни ценности

„Сградите не са защитени като недвижими културни ценности докато не получат заповед от министъра на културата по чл. 58 от ЗКН“. Това заявяват от Община Пловдив в становище по повод разрушаването на тютюневия склад на бул. „Христо Ботев“ 51. От администрацията пуснаха своята позиция до Под тепето и още едва няколко медии, които не са си затворили очите пред бутането на вековната сграда. От кметството в детайл разкриват хронологията по издаването на „Плана за безопасност и здраве“, на база на който законно се събаря зданието, както и на кореспонденцията с НИНКН.

Ето цялото становище на Община Пловдив:

Собствениците на сгради с административен адрес бул. „Христо Ботев“ №51 входират на 1 август уведомление за започване дейности по премахване и разчистване на отпадъци на сгради в същия имот придружено с план за безопасност и здраве и план за управление на отпадъците (ПУСО и ПБЗ). Към заявлението е приложено удостоверение от Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН), че сградите на бул. „Христо Ботев“ №51-53 не притежават статут на недвижими културни ценности по смисъла на на чл. 56, ал.4 и чл. 65 от Закона за културното наследство (ЗКН).
С писма от 5 и 12 август 2022 г. Община Пловдив уведомява НИНКН за инвестиционното намерение на собствениците за събаряне на сгради с административен адрес бул. „Христо Ботев“ №51-53 На 17.08.2022г. в Община Пловдив е получено уведомление по реда на чл. 26 ал.1 от АПК, с което НИНКН уведомява Община Пловдив за започване на производство по реда на Глава пета, раздели I,II,III от ЗКН за изготвяне на предварителна оценка по реда на чл. 57 ал. 1 и 2 от ЗКН. НИНКН уведомява Община Пловдив, че изготвеното предложение ще бъде представено за разглеждане на следващо заседание на Специализирания експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности (СЕСОНКЦ) към Министерството на културата (МК). Община Пловдив своевременно уведомява всички заинтересовани лица в обхвата на започналото производство по реда на Глава пета, раздели I, II, III от ЗКН, в това число и собствениците на сгради на бул. „Христо Ботев“ №51-53.
На 17.08.2022г. в Община Пловдив е получено второ писмо, с което НИНКН уведомява община Пловдив, че към тази дата сградата с административен адрес бул. „Христо Ботев“ №51 не притежава статут на недвижима културна ценност и, че за същия е изготвено предложение по реда на Глава пета от ЗКН, което ще бъде представено за разглеждане на следващо заседание на Специализирания експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности (СЕСОНКЦ) към МК без да се уточнява кога.
На 18 август 2022 г, придружаващите уведомлението проекти за организация на събарянето и управление на отпадъците (ПУСО и ПБЗ) са одобрени от общинската администрация на основание чл. 156б от ЗУТ и върнати на възложителите. Към тази дата както и към настоящия момент няма проведен СЕСОНКЦ както и заповед на Министъра на културата по чл. 58 от ЗКН за защита на сградите адм адрес бул. „Христо Ботев“ №51-53. Чл. 58. (1) (Изм. – ДВ, бр. 92 от 2009 г., в сила от 20.11.2009 г., изм. – ДВ, бр. 54 от 2011 г., изм. – ДВ, бр. 16 от 2016 г., в сила от 26.02.2016 г.)
Декларирането на обекти, които могат да бъдат определени като недвижими културни ценности, както и отказът за деклариране, се извършва със заповед на министъра на културата или оправомощен от него заместник-министър по предложение на директора на НИНКН, въз основа на предварителната оценка по чл. 57, ал. 3 и 4. Предложението включва предварителна категоризация, класификация и временни режими за опазване на тези обекти. (2) (Изм. – ДВ, бр. 92 от 2009 г., в сила от 20.11.2009 г., изм. – ДВ, бр. 54 от 2011 г.) Със заповедта по ал. 1 се определят предварителната класификация и категория на обекта на недвижимото културно наследство и временните режими за неговото опазване. (3) (Нова – ДВ, бр. 54 от 2011 г.) В случаите когато от предварителната оценка по чл. 57, ал. 3 се установи, че изследваният обект не притежава признаци на недвижима културна ценност, директорът на НИНКН изготвя мотивирано предложение до министъра на културата за отказ за деклариране. (4) (Изм. – ДВ, бр. 92 от 2009 г., в сила от 20.11.2009 г., предишна ал. 3 – ДВ, бр. 54 от 2011 г., изм. – ДВ, бр. 89 от 2018 г.) Всяко физическо или юридическо лице може да прави предложение до министъра на културата за деклариране на обекти като недвижими културни ценности. Предложението се подава чрез НИНКН или чрез съответния регионален инспекторат по опазване на културното наследство до Министерството на културата.
На 22 август НИНКН уведомява Община Пловдив, че за конкретният обект е изготвена предварителна оценка по смисъла на чл.56, т.3 от ЗКН и е представил на министъра на културата предложение за деклариране на обекта като единична недвижима културна ценност, което община Пловдив препраща на собственика с писмо от 24.08.2022год. Община Пловдив е уведомявала своевременно всички заинтересовани лица (НИНКН и собственици на сгради) за входираната в деловодство документация, като е извършвала това в максимално кратки срокове.
Към днешна дата Община Пловдив не е получавала указания от страна на МК и НИНКН за спиране на каквито и да е действия, извършвани в имот с адм адрес бул. „Христо Ботев“ №51 и няма информация предложенията и режимите за опазване да са приети от СЕСОНКЦ и да е издадена заповед на министъра на културата за обявяване на сградите за ЕНКЦ.

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето.… More »

8 коментари

  1. Незаконното строителство на Столипиново го правят за оцеляване.

    Незаконното строителство на „ГладАрх“ Ахрянов е междуселски бабаитлък на комплексиран Послушник. Греховна суетност и горделивост в нарушение на християнското смирение, етика и добросъвест.

    Съюзът на архитектите САБ и Камарата КАБ не могат да отпратят на заслужен отдих кмета, народен избраник и любимец.

    По закон обаче Камарата има прерогативи и длъжност да преценява, да степенува и да отказва правоспособност на “дипломирани” от Тимбукту, от ПУЦ, от РабФак, от Варна/Русе/Харвард практикуващи мутри -независимо колко скъпо са си платили за бумажката.

    При фрапантни издънки когато подобно на Столипински Цар „творецът“ си позволи върху Джамбаз Тепе да съчини и изгради свой незаконен идиологически Excrementus Fecalis Maximus в противоречие с Плана, да запречи за туристите обзорната площадка ВЪЗРАЖДАНЕ и да запечата дворцовите мозайки на върха тогава КАБ може да му отнеме професионалната правоспособност.

    Може да я намали до селски летни кухни или гаражи/септични ями, колкото да се прехранва.

    Нашият Град си има Дух =Genius Loci= далеч над сергиджийската суета на ЕСК’2019 с паразитиращите заплатаджийски институции пръкнали се.

    Patina Nobile, която от преструвките с бетонови „античности“ се опростачава безвъзвратно.

    Главен архитект на Пловдив Ахрянов без Конкурс не е никакъв, даже съгражданин не ни е камо ли Кореняк, а е навлек, доведеник на баскетБОЛЕН кадърник мозъклия, маша, послушник, кукла на конци за далавери. С престъпните безкористни си „ПУП“-чета на коляно за ортаци не може да постави пред свършен факт ОбщУстрПлан и Града. Не.

    Заповедта му за назначаване ако КАБ му откаже правоспособност поради некомпетентност / недобросъвест се обезсилва. Подписите му стават невалидни и против закона и “инжинеринговите” им бумащини отиват в коша.

    Камарата КАБ ако не изпълнява основната си, жизнената функция за регулиране на професията а дреме като елитарен клуб с висок членски внос =може и да се …закрие.

    Както през комунистическо каскет-политиКАЛИНКИ да ни назначават #КОЙ да коли / беси в градоустройството и архитектурата

  2. Бидейки привърженик, пропагандист и ПРОДАВАЧ на французойски =МЕСТНИ, махленски, а не международните от ICCROM / UNESCO= акъли, практики и увъртания („Г7зът ми не е отзад!“) милият арх. Петканин се …гелпи.

    Не особено компетентен, той е от туристическите реставратори. На всяка старина да лепнеш „Национално“ или „Световно Значение“ може чантаджийски да е лесничко, но за живия живот на паметниците не помага. Никак.

    Хич.

    КЕЛЕПИР ДА ИМА.

    Като се издъни в БГстан = ша духне към френско към ‘авери и ортаци.

    1. Петров да отговаря и за старините БЕЗ СОБСТВЕНИЦИ –лесни за тормоз и изнудване от Петкана– такива като Мадарскио, Боянската, Казанлъшката и др., мн. др.!

  3. Съвсем очевидно е, че собствениците се опитват да избързат със събарянето, защото скоро още много от сградите в Тютюнев град най-накрая ще получат статут, тази включително.

      1. Ахрейнов, ти що вдигна онова грозно църкве над Античния театър, че и с тоя щръкнал фалически купол отгоре? Що не си прибираш парите покрай длъжността ди, ами и проектираш? Правош се на архитект ли?

        1. Понеже няма Паство наоколо, СТАДО, население на Тепето след като Начо Диктатурата =Първата Българска МУТРА’1970= изсели КОРЕНЯЦИТЕ за да им „ОБобществи“ имотите (понастоящем тихомълком РЕ-приватизирани / ГЕРГОВизирани от КАЛИНКИТЕ в СелСъвета).

          Ахряновците ОГЛОЗГАХА Града …до калдаръмите!

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина